Mano vaikystės Velykos tarsi paskendusios tankiame rūke, vienintelis prisiminimas pasikartojantis metai iš metų, tai dar prieš dvi savaites iki švenčių išsirikiavę stiklainiukai su dažais prie kriauklės ir tirpinamo bičių vaško kvapas virtuvėje. Mano mama kiaušinius margina tik vašku ir daro tai nuostabiai gražiai, todėl kiaušinių dovanoms (kurių visi labai laukdavo ir aš niekaip nesuprasdavau kodėl) pridažydavo kalnus. Margučiai ant mūsų stalo buvo svarbiausia detalė, gal todėl aš neprisimenu mamą turint kokį ypatingą Velykinį receptą, kurį būtų kepusi metai iš metų.
O mielinė pynė man kur kas labiau siejasi su visa mano vaikyste nei Velykomis. Mūsų namuose (iki kol atsirado purios forminės duonos) batono nė su žiburiu nebūtum radęs, o vietoje jo duoninėje visada laukdavo šviežai kepta pynė su razinomis, dėl kurių taip vargdavo mano brolis jas kruopščiai kaskart išrinkinėdamas.
Kaip ten bebūtų, pagalvojau, kad šiemet gal visai neblogai vietoje mielinio pyrago būtų išsikepti mielinę pynę šventiniams pusryčiams, todėl šią savaitę nusprendžiau pasitreniruoti. Puikusis receptas publikuotas @15min(ačiū @jurgav), bet aš išsisaugau jį čia, kad reiktų mažiau kaskart ieškot. Na, kol išmoksiu mintinai.
Challah arba žydiška mielinė pynė
200 ml šilto vandens
15 g šviežių mielių
500 g miltų
50 ml bekvapio, neutralaus skonio aliejaus
40 g cukraus
2 kiaušiniai
½ šaukštelio druskos
aguonų ir/ ar sezamo sėklų
Į didelį dubenį berkite miltus ir druską, išmaišykite, o tuomet padarykite duobutę. Į duobutę sutrupinkite mieles, užberkite šaukštelį cukraus ir įpilkite šlaką vandens – sumaišykite šiuos ingredientus iki tirštos košelės, ant viršaus užberkite šiek tiek miltų ir palikite šiltoje vietoje 15 min. – mielės „pabus“ ir pakils kauburėlis.
Į dubenį su miltais ir mielėmis supilkite likusį vandenį, suberkite cukrų, paplaktus kiaušinius (dėmesio, maždaug 3–4 šaukštus kiaušinių plakinio atsidėkite pynučių aptepimui), supilkite aliejų. Išmaišykite, o kai bus galima minkyti, pradėkite tą daryti.
Minkyti reikia ilgai, bent 10 min. Jei turite elektrinį aparatą su tešlos minkymo antgaliu, kuo puikiausiai galite patikėti šį darbą jam. Tešla turi būti gana minkšta, elastinga, nebelipni. .
Išminkytą tešlą suvoliokite į rutulį, kiek patepkite aliejumi ir dėkite į dubenį, pridenkite virtuviniu rankšluostėliu ir statykite 1 val. į šiltą vietą, kad pakiltų – tešla turi maždaug padvigubėti.Pakilusią tešlą darsyk išminkykite. O tada imkitės formuoti pynutę – iš šio tešlos kiekio suformuosite vieną didelę arba dvi mažesnes, jūsų valia, – pailgas ar apvalias pynutes.
Suformuotą pynę ar pynutes dėkite ant didelės skardos, išklotos kepimo popieriumi, vėl pridenkite rankšluostėliu ir dar 30 min. šiltai pakildykite. Kol tešla kyla, įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių temperatūros (režimas – kaitinimas iš viršaus ir apačios, be ventiliatoriaus).
Pakilusias pynutes aptepkite kiaušinio plakiniu (nespauskite, švelniai, jums nereikia, kad duona suzmegtų), o tada pabarstykite sezamo sėklomis ar aguonomis.
Pašaukite kepti. Vienai didelei pynei prireiks 30–35 min., orkaitėje, jei formavote mažas – 25 min. Viršus turi būti gražiai rusvas. Iškepusioms leiskite kiek atvėsti, o tada jau laikas skanauti!
Parašykite komentarą