Buitis, rutina, kasdienė smulkmė, knygos rašymas ir emocinės duobės tiesiog užgrobė visą mano laiką ir mintis. Tiesą sakant, neturėjau nei jėgų, nei noro gaminti. Jau nekalbu apie naujų receptų idėjas. Bet tikrai pasidžiaugsiu, kad man pačiai pasitarnavo ši paskyra, nes viskas, ką gaminau praėjusį pusantro mėnesio, buvo publikuota čia. Tereikia pasirausti archyvuose.
O dabar noriu pakalbėti apie greitą vakarienę iš nieko. Turėjau virtų ryžių likutį, išmesti – gaila, o valgyti vienus – nei labai skanu, nei maistinga. Ir tada galvon toptelėjo, kad jau senokai gaminau keptus ryžius, kuriems pagaminti tereikia kelių ingredientų, o rezultatas – daug skanesnis ir maistingesnis nei tik krūvelė baltų ryžių, kuriuos Leo, beje, mielai suvalgytų ir vienus. Daržovės? Puiku! Kiaušinis? Valio! Ryžiai? Jėga. Žalumynai? Pageidautina, bet nebūtina.
Ir nors gamta jau džiugina pirmosiomis vietinėmis pavasarinėmis gėrybėmis (Sveiki, ridikėliai, šparagai ir rabarbarai!), šiandien kartu su šiuo azijos virtuve kvepiančiu ryžių patiekalu noriu išteisinti šaldytas daržoves, kurios yra nepelnytai nuvertintos pagalbininkės virtuvėje. Aš visada šaldiklyje turiu šaldytų daržovių. Dažniausiai – jos net ne naminės ir ne mano pačios užšaldytos, tačiau visuomet renkuosi kokybiškas ir visada turiu atsargų šaldiklyje.
šaldytos daržovės. gerai ar nelabai?
Ar tikrai tai, ką užšaldėme vasarą patys ar nusipirkome užšaldyta jau parduotuvėje, yra lygiai taip pat sveika, kaip ir šviežia?
Štai „Guardian“ rašo, kad atlikti tyrimai atskleidė, jog tarp šaldytų ir šviežių daržovių nėra didelio skirtumo. O juk tikrai visi esame girdėję, kad užšaldytuose produktuose nebelieka naudingų medžiagų. Tačiau būtina pridurti, kad naudingųjų medžiagų netenka ir ką tik nuskintos daržovės, pavyzdžiui, žirneliai 50 proc. vitamino C praranda per 48 val.
Kaip ruošiamos šaldytos daržovės, kad išlaikytų kuo daugiau vertingų savybių? Pirmiausia, daržovių derlius nuimamas sezono metu, t. y. tada, kai jos turi daugiausiai maistingųjų medžiagų. Šaldymui nurenkamos daržovės yra paprastai renkamos tuomet, kai yra maksimaliai prinokusios, ir kai jose yra didžiausia maistinių medžiagų koncentracija. Palyginimui, vaisiai ir daržovės, kuriuos ketinama parduoti šviežius, yra nurenkami dar ne visiškai prinokę, todėl juose maistinių medžiagų koncentracija yra mažesnė. Trumpai tariant, šaldytos daržovės turi maistinį pranašumą prieš šviežias.
Tuomet per labai trumpą laiką jos yra termiškai apdorojamos. Pirmiausia – nuplikomos, o tada greitai užšaldomos. Nuplikymas leidžia išsaugoti ryškią žalią spalvą po sušaldymo. Priešingu atveju daržovės papilkėtų arba paruduotų. Tačiau blanširavimo metu netenkama iki 50 proc. vitamino C, kuris yra itin jautrus karščiui. Blanširavimas taip pat pakeičia skaidulų struktūrą, tad daržovės tampa švelnesnės ir ne tokios traškios, jas lengviau kramtyti. Taigi, šaldymas kol kas yra efektyviausias konservavimo būdas, išsaugantis vertingąsias daržovių medžiagas.
Jeigu nėra galimybių nusipirkti šviežių vaisių ir daržovių arba vienintelė jūsų apsipirkimo vieta yra nedidelė maisto prekių parduotuvė šalia, tuomet svarbu nepamiršti, kad šaldyti produktai dažnai yra tikrai geresnė alternatyva nei nežinia kiek laiko parduotuvės lentynose ir dėžėse stovėjusios daržovės. O kur dar jų ilgas kelias iki parduotuvės!
Šaldytos daržovės taupo laiką. Kartais vienai ar dviem porcijoms pagaminti labai gaila atriekti tris žiedynus iš visos galvos kalafijoro ar brokolio, pjaustyti ketvirtį morkos ar cukinijos. Tokiais atvejais aš visada pirmenybę teikiu šaldytoms daržovėms ir jų mišiniams. Nes man tiesiog gaila prapjauti šviežias ir jas palikti. O kur dar kai kurių rinkinių įvairovė! Apie šviežius žirnelius ar kukurūzus žiemą ar ankstyvą pavasarį gali tik pasvajot.
kaip išsrinkti?
Renkantis šaldytas daržoves, svarbu rinktis daržoves be jokio padažo ir be pridėtinės druskos, o vaisius – be cukraus. Prieš pirkdami, gerai apžiūrėkite pakuotę. Šaldyti vaisiai ir daržovės turi būti kieti, neturi būti šlapi, minkšti, rasojantys ar tirpstantys.
Aš visada renkuosi laiko patikrintą ir brangiausią prekės ženklą. Tikiu, kad tai kokybiškos ir atrinktos daržovės. Dažnai nusiperku daugiau per įvairias akcijas ir tiesiog laikau šaldiklyje. Dar labai patinka lietuviška šaldyta produkcija be jokių įmantrių įpakavimų, tiesiog skaidriose pakuotėse. Ją randu „Assorti“ parduotuvėje.
Jeigu pakuotė neskaidri ir produkto plika akimi įvertinti negalite, paėmę pakuotę į rankas atkreipkite dėmesį ar daržovės nesulipusios į gumulus, o gal tiesiog maišelyje vienas didelis ledo gabalas? Tuomet tai reiškia, kad jos buvo atitirpusios ir vėl užšaldytos. Tokių valgyti nerekomenduojama.
Atkreipkite dėmesį ir į skonines savybes, kadangi vienų gamintojų daržovės sutęžta, o kitų išlaiko formą. Jei atšildytos daržovės, pavyzdžiui, brokoliai, subliūkšta, tokių daugiau geriau nepirkti. Rinkitės tokias, kurios išlaiko savo spalvą ir formą – tai parodo produkto kokybę. Gražiai atrodančios daržovės yra vertingesnės.
Paskutinis ir ne mažiau svarbus momentas – neperkaitinkite šaldytų produktų juos šildydami. Atitirpinę juos minimaliai apdorokite garais, taip išsaugosite visas maistiningas medžiagas. O ant pašildytų daržovių galima išspausti citrinos. Tai leis papildyti jas prarastu vitaminu C ir išsaugoti spalvą.
kepti ryžiai su daržovėmis ir kiaušiniu
250 g virtų ilgagrūdžių ryžių
2 šaukštai alyvuogių aliejaus
1-2 saujos šaldytų daržovių
1-2 kiaušiniai
1-2 švieži svogūnų laiškai
1 šaukštelis skrudintų sezamų aliejaus
Keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų, suberkite ir ant stipresnės kaitros pakepinkite šaldytas daržoves. Kai daržovės atšils ir lengvai apskrus, suberkite virtus ryžius, kepinkite dar 4-5 minutes, kad ryžiai sušiltų. Tuo tarpu išplakite kiaušinį. Mentele sustumkite ryžius į vieną keptuvės pusę, į laisvą pusę supilkite kiaušinį ir maišydami kaitinkite, kol kiaušinis sutvirtės ir turėsite plaktos kiaušinienės gabaliukus. Dabar sumaišykite ryžius su kiaušiniais. Sudėkite į dubenį, pagardinkite sezamų aliejumi ir smulkintais svogūnų laiškais.
Parašykite komentarą