Tikrai esate girdėję, kad pediatrai rekomenduoja vaikams žuvį valgyti 1-2 kartus per savaitę. Suaugusiems taip pat. Kokybiška žuvis – būtinas produktas sveikai augančiam vaikui dėl joje esančių vitaminų, mikroelementų, nepakeičiamų rūgščių. Tačiau tikrai žinau, kad nemaža dalis šeimų žuvies patiekalų negamina net kartą per mėnesį.
Dažniausiai girdžiu, kad 1) nežino, kaip paruošti, kad būtų skanu ir 2) nežino, kur įsigyti kokybiškos, švarios, tvariai sužvejotos žuvies. I’ve got you covered.
Pradėkite nuo paprastų ir visos šeimos mėgstamų receptų, pvz. makaronų patiekalų. Leonas šiuos makaronus valgo su malonumu, net jei šiaip lašišos vienos šiuo metu nelabai nori. Atraskite jūsų šeimai labiausiai patinkančią žuvį, eksperimentuokite virtuvėje. Kokybiškos žuvies rekomenduoju pasidairyti “Fish Wish” asortimente, tikrai rasite sau patinkančią!
Kada į mažylio mitybą įvesti žuvį, nuo kokios pradėti ir ką pasiūlyti paaugusiems?
Rekomenduoja “Fish Wish” ekspertai
Remiantis naujausiomis tarptautinės pediatrų bendruomenės rekomendacijomis, žuvis į racioną turi būti įtraukta į kūdikio mitybą kuo anksčiau, t.y. tuoj pat po įvedimo mėsos, apie 6 gyvenimo mėnesį. Daugelis iš tėvų baiminasi alerginių reakcijų, tačiau naujausi paskelbti tyrimai parodė, kuo anksčiau į mažylių racioną įvedame žuvį, tuo labiau išvengiame tokių indikacijų, susijusių su alerginėmis reakcijomis bei su tuo susijusiomis ligomis: atopiniu dermatitu, bronchine astma. Ši taisyklė negalioja, jei pirmos eilės giminaičiams ar šeimos nariams yra pasireiškusi sunki alerginė reakcija žuviai ar jos produktams.
Vieningai medikų bendruomenėje sutariama, kad ankstyvajame amžiuje reiktų rinktis liesesnę žuvį, ji turi būti be odos. Jei į mitybą įvedamos riebesnės žuvys, riebalų perteklius turi būti pašalintas ir taip pat nuimta oda.
Papildant mažylio racioną žuvimi, galima pradėti nuo baltos žuvies, pvz. įvairių rūšių menkė, Juodadėmė menkė ar Atlanto menkė. Augantiems vaikams naudinga ir lašiša, lašišinių šeimos žuvys, tik nepamirškime kokybės, tvirta rekomendacija – rinktis laukinę ar ekologišką žuvį. Jūros gėrybės naudingos ir tinka vaikams, tačiau kokybės sąlygos taip pat būtinos. Vaikams labai naudinga ir silkė dėl joje esančių omega rūgščių gausos.
Svarbu žinoti, jog vieningai sutariama, kad vaikams nerekomenduotina vartoti mažai apdorotos ar visai neapdorotos žuvies dėl galimybės užsikrėsti Helicobacterpylori infekcija. Sušius mėgstantiems vaikams pasiūlykite rinktis su daržovėmis ar termiškai apdorota žuvimi.
Tik kokybiška žuvis duos realios naudos organizmui
Kokią žuvį rinktis ir kur jos įsigyti? Aš labai apsidžiaugiau, kai pirmąkart vienos sveiko maisto prekių parduovės šaldytuve radau lietuvišką prekių ženklą „FishWish“, kurio asortimente – smūginiu šaldymo būdu užšaldyta ekologiška ar laukinės gamtos žuvis iš švarių vandenų.
Žinau, kad visuomenėje gajus įsitikinimas, kad geriausia valgyti šviežią žuvį, tačiau specialistai šią nuostatą vertina atsargiai ir su tam tikromis išlygomis. Jei žuvis pagauta laukinėje gamtoje, verta pasidomėti gamtosaugine situacija, ar vandenys nėra užteršti sunkiais metalais bei gyvsidabriu. Sunkiųjų metalų, gyvsidabrio žalą, gaunamą su užteršta žuvimi mūsų organizmui akcentuoja tarptautinės pediatrų ir šeimos gydytojų bendruomenės. Ypatingai ji pavojinga nėščiosioms ir vaikams. Šviežia žuvis kelia daug iššūkių: tikrai šviežia gali atkeliauti ant mūsų stalo tik iš artimų vandens telkinių, dėl daugelio kurių gamtosaugininkai skambina pavojaus varpais, įskaitant ir mylimą Baltijos jūrą. Iš tolimų švaresnių vandenų žuvis turi nukeliauti didelį atstumą, taip menksta jos maistinė savybės, didėja produkto saugos rizika.
Turbūt nereikia priminti, kad gydytojai pediatrai ir dietologai akcentuoja, jog tik kokybiškas produktas kuria vertę, praturtina organizmą reikalingomis medžiagomis, padeda išvengti rizikų, susijusių su atskirų vandens telkinių užterštumu. Kaip tėvams rinktis žuvį ir į ką atkreipti dėmesį ieškant kokybiško produkto? Tiek Amerikos, tiek Europos pediatrų draugijos išvadose yra akcentuojama, kad svarbu rinktis laukinėje gamtoje pagautą žuvį, užtikrinant tvarios žuvininkystės principus, arba ekologišką žuvį, kurios gaudymui ir auginimui yra taikomi griežti žuvininkystės standartai. Tokią žuvį galima atpažinti, pasidomėjus specialiu ženklinimu.
Taigi, kur kas labiau už šviežią, tačiau nežinia kiek laiko parduotvės lentynose laukiančią ir iš kur atkeliavusią žuvį, mieliau renkuose smūginiu šaldymo būdu užšaldytą žuvį. Tokiu būdu apdorota ir iki jūsų stalo keliaujanti žuvis geriau išlaiko maistines savybes, be to, šis apdorojimo būdas pašalina visas maisto saugos rizikas, kurios kyla šviežią žuvį gabenant tolimu atstumu iki mūsų parduotuvių lentynų ir stalo.
makaronai su lašiša ir špinatais grietinėlės padaže
1 nedidelis svogūnas ⠀
1 skiltelė česnako
1 nedidelė morka⠀
50 g jaunų špinatų lapelių
250 g keptos lašišos
300 ml grietinėlės ⠀
1/2 citrinos sulčių ir tarkuotos žievelės
ryšulėlis šviežių krapų ⠀
250 g makaronų
druskas ir šviežiai grūsti pipirai⠀
alyvuogių aliejus⠀
Keptą lašišą atskirkite nuo odelės (jei reikia) ir susmulkinkite peiliu arba šakute.
Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir apkepinkite smulkintą svogūną ir česnaką. Morką nsukuskite, sutarkuokite smulkesne tarka ir sudėkite į keptuvę šalia svogūnų. Maišydami pakepinkite apie 5 minutes. Sudėkite plautus špinatus ir pakepinkite kol sukris. Supilkite grietinėlę, sudėkite smulkintą lašišą ir trumpai pakaitinkite, kol lašiša sušils. Nukelkite nuo ugnies, įmaišykite smulkintus krapus, citrinos žievelę ir sultis. Paragaukite, jei reikia
Kol ruošiate padažą, sūdytame vandenyje išvirkite makaronus pagal gamintojo instrukcijas ant pakuotės. Išvirusius makaronus nukoškite ir sumaišykite su padažu. Patiekite iškart. Galite užberti smulkiai tarkuoto kietojo sūrio.
*Šildydama tokius makaronus visada įpilu papildomai grietinėlės (ne vandens) ir pakaitinu, kol sušils.

Reklama
Parašykite komentarą